Jeśli udostępnisz dokumentację medyczną podmiotowi, który nie ma prawa do jej uzyskania, naruszasz dobra osobiste pacjenta, co może rodzić odpowiedzialność. Jak postąpić, gdy zgłosi się do Ciebie detektyw i poprosi o udostępnienie informacji o pacjencie? Czy jest to podmiot upoważniony do uzyskiwania takich informacji?
Dokumentacja medyczna to cenne źródło informacji o pacjencie. Czy można w regulaminie placówki wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty za jej udostępnienie przed wydaniem kartotek?
Wykorzystywanie przez pacjentów usług elektronicznych do komunikacji z placówką medyczną, w której prowadzone jest jego leczenie, staje się codziennością – również w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej. Jak placówka powinna postąpić, gdy otrzyma e-mailową prośbę o udostępnienie im dokumentacji medycznej i przesłanie jej drogą elektroniczną? Czy istnieją podstawy, by odmówić wysyłki dokumentacji medycznej e-mailem?
Placówka musi udostępnić dokumentację medyczną „bez zbędnej zwłoki”, czyli jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, „możliwe jak najszybciej”. W świetle dotychczasowego orzecznictwa, dookreślanie terminu udostępnienia dokumentacji medycznej obarczone jest znacznym ryzykiem. Sprawdź, czy można ten termin określić w regulaminie placówki.
Przechowywanie dokumentacji medycznej pacjentów przez placówki praktykowane jest w różnych formach tj. papierowej, elektronicznej. Bardzo często również sami pacjenci otrzymują wyniki swoich badań wraz z opisem np. na płycie CD. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodne zarówno dla pacjenta, jak i placówki. Powstaje jednak pytanie, jak postąpić gdy złożono wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej zawierającej zdjęcia na płycie CD. Czy wówczas pacjent także jest zwolniony z opłaty?
Podmioty lecznicze mają obowiązek są do udostępniania pacjentom kopii dokumentacji medycznej. Jednak należy przy ty zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Dotyczą one m.in. kwestii uwierzytelnienia. A zatem czy istnieje konieczność poświadczać ją za zgodność z oryginałem, czy też jest to wymóg na wyrost.
Po wejściu w życie ustawy sektorowej wdrażającej RODO 4 maja 2019 r. wiadome jest, jak placówka musi postąpić w przypadku udostępnienia dokumentacji po raz pierwszy. Jednak co w przypadku wydania tylko jej części albo czy osoba upoważniona do dostępu do dokumentacji medycznej ma obowiązek dokonać płatności za tę czynność? Poniższe szkolenie rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Pacjent ma prawo upoważnić wybraną przez siebie osobę do przekazania mu jego dokumentacji medycznej. Przepisy niestety nie wskazują jednoznacznie, w jakiej formie upoważnienie powinno być udzielone. A konsekwencje są duże. W przypadku bowiem nieprawidłowego udostępnienia dokumentacji medycznej placówce grozi odpowiedzialność karna.
Blisko po roku obowiązywania, do przepisów krajowych dodano regulacje, które wdrażają obowiązki nałożone przez RODO. Zmianami objęta została m.in. ustawa o prawach pacjenta. Nowelizacja bezpośrednio wpływa natomiast na zakres informacji wpisywanych do ewidencji udostępnianej dokumentacji medycznej.
Placówka ochrony zdrowia, na wniosek pacjenta lub osoby upoważnionej przez niego, ma obowiązek udostępnić dokumentację medyczną. Przepisy zawarte w różnych aktach prawnych były niestety sprzeczne co do odpłatności tego udostępnienia. Obowiązująca od 4 maja 2019 r. ustawa sektorowa wreszcie jednoznacznie reguluje tę kwestię.
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i wydarzeniach branżowych?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.